Czego szukasz?

Filtrowanie

Borelioza z Lyme – wzrost zachorowań czy wzrost rozpoznawalności?

15 maja, 2017
Mateusz Miłosz
Prof. Stanisława Wierzbanowska-Tylewska

Wywiad z Panią Profesor dr hab. Stanisławą Tylewską-Wierzbanowską – Kierownikiem Laboratorium Samodzielnej Pracowni Riketsji, Chlamydii i Krętków Odzwierzęcych w NIZP–PZH.

 

Pani Profesor, PZH od 1996 r. prowadzi rejestr przypadków boreliozy z Lyme. Obecnie odnotowuje się 20-krotny wzrost liczby zgłoszonych przypadków w stosunku do roku 1996. Czym to jest spowodowane?

W 1996 r., w uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny podjął próbę rejestracji rozpoznanych przypadków zachorowań na boreliozę z Lyme. Natomiast od 2001 r., w związku z ukazaniem się ustawy o chorobach zakaźnych (Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach, Dz.U. 2001 Nr 126 poz. 1384), obowiązuje rejestracja wszystkich rozpoznanych przypadków boreliozy z Lyme.

Wzrost liczby rejestrowanych zachorowań wiąże się przede wszystkim z coraz większą wiedzą personelu medycznego, zarówno lekarzy pierwszego kontaktu, jak i pielęgniarek oraz diagnostów laboratoryjnych, którzy mają do swojej dyspozycji coraz lepsze testy diagnostyczne i potrafią właściwie interpretować ich wyniki.

Borelioza z Lyme istnieje od dziesiątków lat, najstarsze opisy tej choroby pochodzą z XIX w., ale etiologia jej nie była znana do 1984 r. Nie ma danych, które pozwoliłyby mówić, że obecnie obserwuje się wzrost zachorowań. Jest to raczej wzrost rozpoznawalności boreliozy z Lyme.

Borelioza z Lyme jest chorobą wszechobecną w środkach masowego przekazu. Można znaleźć wiele różnych informacji na temat tej choroby. Skąd pacjent powinien czerpać rzetelną wiedzę na temat tej choroby?

Informacje zamieszczane w mediach (informacje radiowe, telewizyjne, a szczególnie internetowe) są nieścisłe, obarczone błędami. Często dezinformują zamiast informować. W razie podejrzeń zakażenia należy zwrócić się do lekarza. Odradzam korzystanie z Internetu w takich sytuacjach, bo bardzo często publikowane tam informacje nie są wiarygodne i nie pozwalają rozpoznać jakiejkolwiek choroby, w tym boreliozy z Lyme. Internet nie może zastępować wizyty u lekarza.

Nadchodzi wiosna! Wkrótce będziemy więcej czasu spędzać na łonie natury. Jak możemy zabezpieczyć się przed kleszczami?

Jedynym zabezpieczeniem przed kleszczami jest stosowanie środków odstraszających te pajęczaki – tzw. repelentów. Nie istnieje, jak dotychczas, szczepionka przeciw boreliozie z Lyme ani przeciw kleszczom.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Mateusz Miłosz

Miłosz

Mateusz Miłosz

Kierownik Regionu (woj. łódzkie, mazowieckie)

501 411 390

m.milosz@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów