Prof. Yehuda Shoenfeld - Everything is autoimmune until proven otherwise Wszystko jest autoimmunologią, dopóki nie dowiedzie się, że jest inaczej

Everything is autoimmune until proven otherwise

Wybierz język:

  • Polski
  • Angielski

„Wszystko jest autoimmunologią, dopóki nie dowiedzie się, że jest inaczej”

Wywiad z Profesorem Yehudą Shoenfeldem z Zabludowitcs Center for Autoimmune Diseases, Sheba Medical Center, Kierownikiem Katedry im. Laury Schwartz-Kipp ds. chorób autoimmunologicznych (Uniwersytet Telawiwski, Izrael)

Panie Profesorze, w jakim celu został stworzony portal Autoimmunity Community? Widziałam, że jest skierowany do lekarzy, naukowców i autoimmunologów. Jakie informacje mogą znaleźć te trzy grupy odbiorców na portalu?

Celem tej strony internetowej jest zintegrowanie diagnostów laboratoryjnych, lekarzy i pacjentów. Tak więc zawarte na niej informacje przeznaczone są dla tych trzech grup. Przede wszystkim zajmujemy się badaniami naukowymi z zakresu diagnostyki. Dziedzina ta rozwija się w bardzo szybkim tempie. Na początku diagnozowaliśmy tylko jeden rodzaj przeciwciał, potem pojawiły się testy wieloparametrowe i myślę, że w przyszłości będziemy mieć do dyspozycji testy oparte nawet na 500 różnych antygenach i równocześnie będziemy w stanie oznaczyć nawet takie przeciwciała, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Dla lekarzy przygotowaliśmy więcej kryteriów diagnostycznych. Napisaliśmy też książkę zatytułowaną „Diagnostic criteria for autoimmune diseases” (Kryteria diagnostyczne w chorobach autoimmunologicznych), aby lepiej scharakteryzować różne choroby. Muszę przyznać, że choć kładziemy ogromny nacisk na testy diagnostyczne, część kliniczna ma dużo większe znaczenie. Rolą laboratorium jest uzasadnienie i potwierdzenie diagnozy.

Trzecią grupę stanowią pacjenci, którzy są zainteresowani leczeniem, i rzeczywiście, biorąc pod uwagę leki biologiczne, mieliśmy do czynienia z rewolucją także na tym polu. Tutaj znowu wkracza diagnostyka, ponieważ chcemy dysponować lepszymi technologiami, aby zdiagnozować tych pacjentów, którzy nie reagują na leczenie biologiczne. To oznacza bardziej spersonalizowaną medycynę.

Na tym polega istota Autoimmune Community – jest to internetowy portal poświęcony autoimmunologii, wzbogacony ostatnio o Akademię Autoimmunologii (Academy of Autoimmunity), gdzie publikujemy najnowsze artykuły z zakresu autoimmunologii. Każdy może nam przesłać swoje publikacje, a my chętnie je zamieścimy.

Co Pańskim zdaniem było kamieniem milowym w badaniach w zakresie autoimmunologii w ciągu ostatnich 20 lat?

Pierwszym takim przełomowym wydarzeniem było samo odkrycie autoimmunizacji – do roku 1956 lekarze nie wierzyli, że człowiek może wytwarzać przeciwciała skierowane przeciw elementom swojego własnego ciała. To była rewolucja. Potem opisywano coraz więcej autoprzeciwciał i coraz więcej chorób autoimmunologicznych. Stworzyłem nawet powiedzenie „Wszystko jest autoimmunologią, dopóki nie dowiedzie się, że jest inaczej”. Obecnie wyróżniamy 80 różnych chorób autoimmunologicznych.

Kolejnymi kamieniami milowymi są ciągle odkrywane nowe choroby autoimmunologiczne, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy. Są to np. choroby psychiatryczne, schizofrenia itd.

Nie ma wątpliwości, że wynalezienie leków biologicznych także było przełomowe. Również odkrycie przeciwko jakim elementom skierowane są przeciwciała. Pozwala nam to na tworzenie lepszych testów diagnostycznych, a także nowoczesne terapie, takie jak leki niskocząsteczkowe, które obecnie są wprowadzane do użytku medycznego.

Nad czym obecnie pracują naukowcy? Co w Pańskiej opinii jest przyszłością autoimmunologii?

Jednym z zagadnień, które moim zdaniem są przełomowe i zrewolucjonizują autoimmunologię w przyszłości, jest mikrobiom. Jak powiedziałem, wszystko jest autoimmunologią, dopóki nie dowiedzie się, że jest inaczej, ale wiemy obecnie, że wszystko jest też infekcją, dopóki nie dowiedzie się, że jest inaczej. Mikrobiom składa się z wszystkich bakterii żyjących w naszym organizmie, w szczególności w przewodzie pokarmowym. Jutro podczas swojego wykładu* na tej konferencji w Warszawie dowiodę, że wszystko jest mikrobiomem. Genetyka jest niezwykle ważna i bez niej nie rozwijałyby się choroby autoimmunologiczne, ale determinuje również nasz mikrobiom. Wreszcie, pokażę, jak wpływają na niego różne czynniki infekcyjne, wywołując choroby autoimmunologiczne. Najprawdopodobniej w przyszłości nastąpi rewolucja w terapii: nie będziemy już korzystać z kortykosteroidów czy leków immunosupresyjnych, a dobre bakterie będą prowadzić do przemiany i przywracać równowagę w naszym mikrobiomie, tak aby stał się „dobrym mikrobiomem”. Jutro będę też mówić o nowym sposobie leczenia za pomocą elementów pasożytów jelitowych, robaków. Odkryliśmy bowiem, jakie składniki pasożytów jelitowych indukują zdrowy mikrobiom!

Z niecierpliwością czekam na Pański wykład. Bardzo dziękuję za rozmowę!

Rozmawiała: Małgorzata Klimczak-Filippowicz

EUROIMMUN POLSKA Sp. z o.o.
www.euroimmun.pl
www.euroimmundna.pl

Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie? Prześlij je nam, a odpowiedź wkrótce ukaże się na blogu: blog@euroimmun.pl

*Profesor Yehuda Shoenfeld podczas 4th Joint EFLM-UEMS Congress (Warszawa, 21–24 września 2016) wygłosił wykład pt. „The mosaic of autoimmunity. The role of genetics and environmental factors and especially diet”. Wywiad z Profesorem został przeprowadzony w przeddzień jego wystąpienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.