Czego szukasz?

Filtrowanie

Międzynarodowy Dzień Tocznia 2018: świadomość społeczna na temat tocznia rumieniowatego jest ekstremalnie niska!

09 maja, 2018
Barbara Pawłowska

Toczeń rumieniowaty układowy (ang. systemic lupus erythematosus, SLE) należy do układowych chorób tkanki łącznej, czyli tzw. kolagenoz. Do rozwoju SLE dochodzi na skutek nieprawidłowego działania układu immunologicznego i błędnego rozpoznania własnych komórek organizmu jako obcych. Na skutek rozwoju reakcji autoimmunizacyjnej dochodzi m.in. do wytworzenia autoprzeciwciał, które działają destrukcyjnie na tkanki czy narządy, a następnie zaburzają ich funkcjonowanie. W wielu przypadkach zmiany zapalne są rozsiane po organizmie i dotyczą m.in. nerek, serca, płuc oraz mózgu.

Szacuje się, że 5 mln ludzi na świecie cierpi na SLE, ale dokładna liczba chorych nie jest znana. Niepodważalnym faktem jest, że kobiety w wieku 15–45 lat cierpią na to schorzenie znacznie częściej i stanowią około 90% wszystkich chorych. Pomimo wysokiej częstości występowania SLE świadomość społeczna dotycząca tej choroby jest ekstremalnie niska. W ostatnich latach Światowa Federacja Tocznia opublikowała dane na temat wiedzy o SLE wśród 16 tys. ankietowanych z 16 różnych krajów (m.in. Australii, Kanady, Niemiec, Francji oraz Włoch). Otrzymane wyniki są jednoznaczne – o SLE wiemy zdecydowanie za mało:

  • 11% ankietowanych twierdzi, że SLE jest rodzajem bakterii, a 8%, że to nazwa rośliny
  • 13% ankietowanych wierzy, że do rozwoju SLE dochodzi na skutek kontaktów seksualnych
  • 23% ankietowanych czuje się „niekomfortowo”, przytulając osobę chorą na SLE, a 47% czuje się jeszcze mniej bezpiecznie, ściskając jej dłoń
  • 51% ankietowanych nie wie, że SLE może prowadzić do anemii, niedoczynności nerek czy zawału serca
  • 61% ankietowanych nie zdaje sobie sprawy, że częstym objawem SLE jest zapalenie stawów

W celu poprawy świadomości społecznej, polepszenia jakości życia chorych oraz zwiększenia nakładów finansowych na badania naukowe nad SLE 10 maja każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Tocznia. W tym roku świętujemy go już po raz 15.

Jako producent testów diagnostycznych firma EUROIMMUN chętnie wspiera wszelkie inicjatywy, które mogą przyczyniać się do poprawy komfortu życia pacjentów. W przypadku SLE dużym problemem jest niska rozpoznawalność choroby na wczesnym jej etapie, ze względu na niespecyficzne objawy. U ponad 90% chorych wykrywa się obecność przeciwciał przeciwjądrowych (ang. antinuclear antibodies, ANA) – szczególną wartość diagnostyczną ma wykrycie przeciwciał anty-dsDNA i anty-Sm. Ich swoistość dla SLE wynosi 95–97%. Pojawienie się tych autoprzeciwciał może na kilka lat wyprzedzać pierwsze objawy choroby.

Pomocna w codziennej praktyce diagnosty laboratoryjnego i lekarza jest strona www.autoprzeciwciala.info, która zawiera wykaz dostępnych w Polsce badań autoprzeciwciał i pełną listę wykonujących je laboratoriów. Ponadto, na stronie znajdują się przydatne wskazówki w zakresie doboru badań w kierunku autoprzeciwciał w zależności od objawów i podejrzewanego schorzenia.

Piśmiennictwo

  1. Fairweather D., Rose N., Women and autoimmune diseases. Emerging Infectious Diseases 2004; 10: 11.
  2. https://worldlupusday.org/
  3. Szczeklik A., Praktyczna M. (red.), Choroby wewnętrzne: stan wiedzy na rok 2017. Medycyna Praktyczna 2017.
Barbara Pawłowska

Barbara Pawłowska

Zastępca Kierownika Działu Informacji Naukowej, Kierownik ds. Szkoleń On-line

71 75 66 045

b.pawlowska@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów