Monitorowanie skuteczności leczenia boreliozy - Test Lyme Trace ELISA

Monitorowanie skuteczności leczenia boreliozy

Nowoczesna diagnostyka pozwala na coraz sprawniejsze i dokładniejsze rozpoznawanie boreliozy. Po postawieniu diagnozy wprowadza się leczenie, ale, jak wiadomo, efekt zastosowanej terapii może być różny u poszczególnych osób, dlatego często pojawiają się wątpliwości, jak długo powinno trwać leczenie.

Lyme Trace ELISA

Test Lyme Trace ELISA stworzony został do ilościowego oznaczania przeciwciał anty-VlsE.  Najnowsze odkrycia naukowców wskazują, że oznaczanie ilości przeciwciał skierowanych przeciwko antygenowi VlsE (ważnemu białku bakterii Borrelia) może być istotne w monitorowaniu aktywności choroby. Przeciwciała anty-VlsE są jednymi z wielu, które układ immunologiczny człowieka produkuje w odpowiedzi na zakażenie. W odróżnieniu od pozostałych, ich poziom szybko obniża się po leczeniu, dlatego ocena ich stężenia wydaje się pomocna w sprawdzaniu skuteczności leczenia. W badaniu przeprowadzonym na 120 pacjentach u 91% osób zaobserwowano całkowity lub znaczący spadek przeciwciał anty-VlsE w okresie 12–15 miesięcy po leczeniu.

Obecnie badanie nie jest uwzględnione w żadnych kryteriach rozpoznania boreliozy, dlatego należy uważać je za dodatkowe. Opierając się na dostępnych publikacjach, można zaproponować następującą strategię:

  • badanie przeciwciał anty-VlsE – przed wdrożeniem antybiotykoterapii (po wykonaniu diagnostyki zgodnej z obowiązującymi standardami),
  • badanie przeciwciał anty-VlsE – 6 miesięcy po leczeniu,
  • badanie przeciwciał anty-VlsE – 12 miesięcy po leczeniu.

Jednokrotne wykonanie badania Lyme Trace ELISA nie jest uzasadnione, ponieważ pojedynczy wynik nie jest interpretowany jako dodatni czy ujemny. Celem badania jest monitorowanie poziomu przeciwciał anty-VlsE, dlatego poleca się postępować wg powyższego schematu.

Jeżeli chodzi o interpretację wyników badania testem Lyme Trace, to uważa się, że przynajmniej 4-krotny spadek poziomu przeciwciał anty-VlsE może świadczyć o powodzeniu terapii.

Więcej o monitorowaniu skuteczności leczenia boreliozy – http://boreliozaonline.pl/monitorowanie-leczenia-boreliozy

2 komentarze do “Monitorowanie skuteczności leczenia boreliozy

  1. Jakiś czas temu zostałam ugryziona przez kleszcza. Całkowicie zbagatelizowałam ta sytuację. Ostatnio koleżanka z pracy mnie uświadomiła, że mogłam się zarazić boreliozą. Trochę się tym martwię i chciałabym zrobić sobie badania. Gdzie można takie przeprowadzić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.