Czego szukasz?

Filtrowanie

Nieproszony gość, czyli jak ustrzec się przed wszędobylskim glutenem

12 maja, 2017
Dorota Musiał
GlutenDetect

Do niedawna była pełną wyrzeczeń koniecznością. Nikt, kogo poważne problemy zdrowotne do tego nie zmuszały, nie decydował się na nią dobrowolnie. Dziś dietę bezglutenową stosują nie tylko osoby ze zdiagnozowaną celiakią, ale również z innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (alergia oraz nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, zespół nieszczelnego jelita, nieprawidłowy skład flory bakteryjnej), układu nerwowego (ADHD, zaburzenia zachowania) czy zwolennicy zdrowego stylu życia.

Na tropie glutenu

Niezależnie od powodów zmiany sposobu odżywiania wszyscy borykają się z tym samym problemem: koniecznością tropienia ukrytego glutenu, który czai się dosłownie wszędzie – jako dodatek zagęszczający w produktach niezbożowych czy jako nieproszony gość w produktach naturalnie bezglutenowych zanieczyszczonych podczas produkcji i transportu. Co pozostaje pacjentom na diecie bezglutenowej oprócz wzmożonej czujności w sklepie, kuchni czy stołówce?

Immunogenne peptydy glutenu (GIP)

GIP to immunogenne peptydy glutenowe (ang. Gluten Immunogen Peptides), które nie ulegają trawieniu w jelicie po spożyciu posiłku z glutenem i można je wykryć w kale i/lub moczu jako dowód spożycia glutenu. Istnieje wysoka korelacja pomiędzy ilością spożytego glutenu a ilością GIP w kale/moczu.

Okno diagnostyczne:

  • w moczu bada się peptydy glutenu wchłonięte z pokarmu w ciągu 2–24 godzin,
  • w kale wykrywane są składniki glutenu spożywanego w ciągu ostatnich 2–6 dni.

Medycznym laboratoriom diagnostycznym oferujemy szybkie testy kasetkowe do jakościowej detekcji GIP w kale i moczu, w których limit detekcji wynosi: 0,15 µg GIP/g kału lub 2,20 ng GIP/ml moczu. Odczyt wyniku jest wizualny lub za pomocą czytnika. Ukazanie się wyniku pozytywnego do 10 minut oznacza wysokie stężenie GIP w próbce pacjenta, z kolei uzyskanie wyniku pozytywnego między 11. a 30. minutą odczytu wskazuje na niskie stężenie GIP.

Kiedy wykonać test?

Wykonaj test GIP, jeśli:

  • Jesteś na diecie bezglutenowej od niedawna i chcesz się upewnić, że należycie stosujesz zalecenia dietetyka oraz nie spożywasz glutenu z ukrytych źródeł.
  • Od dłuższego czasu stosujesz dietę bezglutenową, a mimo to wciąż utrzymuje się u Ciebie wysoki poziom przeciwciał (jak przy nieleczonej celiakii).
  • Mimo stosowania diety bezglutenowej Twoje dolegliwości nadal utrzymują się.
  • Twoje dziecko ze zdiagnozowaną celiakią wróciło z wycieczki i chcesz się upewnić, że podczas wyjazdu przestrzegało diety.

Test GIP polecamy każdej osobie z celiakią, ponieważ w tym wypadku konsekwencje nieświadomego spożywania glutenu mogą być najpoważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Katalog produktów