Badania w kierunku nietolerancji pokarmowych – jak to się robi w Brazylii?

Wybierz język:

  • Polski
  • Angielski

Wywiad z Gustavem Janaudisem, Dyrektorem Zarządzającym EUROIMMUN Brasil.

Testy EUROLINE-FOOD IgG są bardzo popularne w Brazylii. Jaka jest przyczyna tak dużego sukcesu badań w kierunku nietolerancji pokarmowych w Twoim kraju?

Zdecydowaliśmy się wkroczyć z tym produktem na nowy dla nas rynek – do przychodni medycznych i gabinetów dietetycznych. Technika wykonania testów EUROLINE-FOOD jest dosyć prosta, a my zapewniamy naszym klientom serwis oraz szkolenia na wysokim poziomie. Dzięki temu testy stają się dostępne dla coraz szerszej grupy pracowników służby zdrowia. Jednocześnie cały czas współpracujemy z prywatnymi laboratoriami.

 

Czy dietetycy znają temat nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych, czy jest to dla nich temat zupełnie nowy?
Są zaznajomieni z tym tematem, ale dotychczasowe rozwiązania były ograniczone i nie zapewniały kompleksowej analizy. Dzięki naszemu testowi dietetycy mają możliwość przebadania reakcji organizmu na 216 produktów spożywczych i dodatków do żywności. Tak szerokie spektrum badanych produktów pomaga bardziej precyzyjnie komponować zbilansowaną dietę. A to prowadzi do lepszych i szybszych rezultatów – zarówno w kontrolowaniu masy ciała, osiąganiu lepszych wyników sportowych, jak i w leczeniu określonych objawów, a w konsekwencji do poprawy jakości życia.

 

Z jakiego powodu pacjenci decydują się na wykonanie badania w kierunku nietolerancji pokarmowych?
Głównym powodem jest zdrowie jelit. Większość pacjentów po wprowadzeniu diety eliminacyjnej opartej na wynikach testów w kierunku nietolerancji pokarmowych zgłasza poprawę, jeśli chodzi o bóle brzucha, wzdęcia i inne dolegliwości jelitowe. Interesujące jest to, że skorygowana w oparciu o wyniki testu EUROLINE-FOOD dieta pomaga wyciszyć przewlekłe procesy zapalne, zwiększa wchłanianie składników odżywczych, a to przekłada się na ogólną poprawę samopoczucia.

Drugim częstym powodem wykonania testu jest potrzeba kontroli masy ciała. Znamy kilka przypadków szybszej utraty tkanki tłuszczowej i przyrostu masy mięśniowej dzięki diecie opartej na wynikach testu IgG.

Nieco rzadziej zgłaszanym problemem są bóle głowy i migreny, ale tu również, po wdrożeniu odpowiedniej diety, obserwuje się znaczną poprawę.

Mieliśmy też parę, która przez lata starała się o dziecko. W końcu pacjenci ci zdecydowali się wykonać badania w kierunku chorób jelit. Po trzech miesiącach od wykonania testu EUROLINE-FOOD i wdrożenia odpowiedniej diety eliminacyjnej udało im się zajść w ciążę. Pacjenci wspominali o różnych sposobach leczenia i kilku poronieniach, a sukces związany z zajściem w ciążę (i porodem) wiążą ze zmianą diety. Nie był to oczywiście główny powód, lecz ważne jest szczęśliwe zakończenie.

 

Na podstawie Twojego doświadczenia – które zalety testów EUROLINE-FOOD są najważniejsze dla pacjentów?

Zdecydowanie najważniejsza jest poprawa ogólnego samopoczucia. Większość pacjentów zaobserwowała wyraźne zmniejszenie się lub ustąpienie objawów po zmianie diety na tę opracowaną na podstawie wyników testu EUROLINE-FOOD. Gdy rezultaty stosowanej diety są zauważalne w krótkim czasie po jej wprowadzeniu, pacjent jest bardziej zdyscyplinowany w przestrzeganiu odpowiednich nawyków żywieniowych i docenia wartość wykonanego badania.

 

A co jest najważniejsze dla profesjonalistów, czyli osób, które zlecają te badania swoim pacjentom – lekarzy, diagnostów czy dietetyków?
Dla nich najważniejsze jest posiadanie kompleksowego testu diagnostycznego, który wspomaga podjęcie decyzji o wprowadzeniu bardziej dopasowanej diety, i możliwość szybkiego otrzymania wyników. Testy EUROLINE-FOOD są wszechstronne, łatwe w wykonaniu i zapewniają wyniki w ciągu 24 godzin.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Małgorzata Klimczak-Filippowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.