Badania w kierunku nietolerancji pokarmowych – jak to się robi we Włoszech?

Wybierz język:

  • Polski
  • Angielski

Wywiad z Fabiem Valentim, Dyrektorem Generalnym EUROIMMUN Italia.

 

Testy EUROLINE-FOOD IgG są bardzo popularne we Włoszech. Jaka jest przyczyna tak dużego sukcesu badań w kierunku nietolerancji pokarmowych w Twoim kraju?

Po prostu wierzyliśmy w ten rodzaj badania. Jego główną zaletą jest łatwość wykonania, jeżeli testy są robione ręcznie, i jednocześnie możliwość pełnej automatyzacji w większych laboratoriach oraz bardziej szczegółowe wyniki w porównaniu do innych tego typu testów dostępnych na rynku.

 

Czy dietetycy znają temat nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych, czy jest to dla nich temat zupełnie nowy?
Dietetycy i specjaliści do spraw żywienia są zaznajomieni z nietolerancją pokarmową IgG-zależną, ale nie wszyscy zalecają pacjentom wykonanie tego rodzaju testu. Co więcej, wielu pacjentów robi to we własnym zakresie w prywatnych laboratoriach.

 

Z jakiego powodu pacjenci decydują się na wykonanie badania w kierunku nietolerancji pokarmowych?

Bardzo często pacjenci skarżą się na drażliwość jelit, problemy trawienne, obrzęk jamy brzusznej, biegunkę, zaparcia, nudności itp. Coraz większa liczba osób decyduje się na wykonanie testu EUROLINE-FOOD w przypadku otyłości lub ogólnych kłopotów z nadwagą. Część pacjentów po prostu chce wykluczyć wszelkie potencjalne problemy związane z nietolerancją pokarmową.

 

Na podstawie Twojego doświadczenia – które zalety testów EUROLINE-FOOD są najważniejsze dla pacjentów?

Najważniejsze korzyści dla pacjentów to przejrzysty wynik z przebadanymi produktami spożywczymi podzielonymi na kategorie, a do tego oczywiście szeroki wachlarz analizowanych produktów. Największą wartością jest pewność, że pacjent otrzyma precyzyjny wynik, którego wiarygodność poświadcza renoma producenta – EUROIMMUN to poważana i doświadczona firma.

 

A co jest najważniejsze dla profesjonalistów, czyli osób, które zlecają te badania swoim pacjentom – lekarzy, diagnostów czy dietetyków?
Najważniejsze dla nich korzyści są w dużej mierze takie same jak dla pacjentów. Ponadto wyniki są pomocne przy doborze właściwej diety poprzez wskazanie, które z produktów powodują u pacjenta silną reakcję.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Małgorzata Klimczak-Filippowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.