Czego szukasz?

Filtrowanie

Dostępność szczepień dla osób przybywających z Ukrainy

16 marca, 2022
Małgorzata Kozłowska
Dostępność szczepień dla osób przybywających z Ukrainy

Masowy napływ ludności z objętej wojną Ukrainy stawia polski system ochrony zdrowia w obliczu wielu wyzwań. Pierwszym z nich jest zapewnienie podstawowej pomocy medycznej uchodźcom z Ukrainy. Drugim wyzwaniem jest kwestia budowania informacji o statusie medycznym osób przyjeżdżających do Polski, w szczególności w kontekście szczepień ochronnych.

Program szczepień ochronnych dla dzieci z Ukrainy

Obowiązujący w Ukrainie Program Szczepień Ochronnych (PSO) dzieci w znacznym stopniu pokrywa się z polskim PSO. Ministerstwo Zdrowia opublikowało wytyczne dotyczące sposobu realizacji szczepień u dzieci przyjeżdżających z Ukrainy. Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych Minister Zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym. Szczepienia powinny być przeprowadzone według Indywidualnego Kalendarza Szczepień, który powinien ustalić lekarz kwalifikujący do szczepienia na podstawie PSO na 2022 r.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, za priorytetowe działania należy przyjąć:

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince, różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w 2. roku życia
  • szczepienie przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem
  • szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem
  • szczepienia przeciw COVID-19 (poza PSO)

Zasady szczepień ochronnych

Szczepienia ochronne powinny przebiegać według następujących zasad:

  1. Osoby przebywające na terytorium Polski przez okres krótszy niż 3 miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w PSO na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.
  2. Szczepienia noworodkowe przeciw gruźlicy oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, jak i dalsze szczepienia przewidziane w PSO, są obowiązkowe dla dzieci urodzonych na terenie Polski.
  3. Szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna), powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.
  4. Szczepienia są dokumentowane w karcie uodpornienia lub w eKarcie Szczepień, Książeczce Szczepień oraz dokumentacji medycznej.
  5. O rozpoczęciu, kontynuacji lub uzupełnieniu realizacji szczepień ochronnych z PSO na 2022 r., w tym o terminach szczepień, decyduje każdorazowo lekarz POZ sprawujący opiekę nad dzieckiem, zgodnie z opracowanym indywidualnym kalendarzem szczepień.
  6. Osoby poniżej 19. roku życia przebywające na terytorium Polski powyżej 3 miesięcy są objęte obowiązkiem wykonania szczepień ochronnych zgodnie z PSO.

Ważne informacje dodatkowe:

  • Osoby pozostające na terenie Polski ponad okres 3 miesięcy od dnia przekroczenia granicy mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub posiadania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym PSO na 2022 r.
  • W sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień.
  • W przypadku dzieci hospitalizowanych o nieznanym statusie szczepienia należy ocenić stan uodpornienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby badaniem oceny poziomu przeciwciał anty-HBs.

Szczepienia przeciw COVID-19

Zgodnie z informacją przedstawioną przez Ministra Zdrowia każdy obywatel Ukrainy, który dotychczas nie szczepił się przeciw COVID-19, może przyjąć cały cykl szczepień w Polsce. Przeciw COVID-19 zaszczepić się może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat.

W rekomendowanych schematach szczepienia możliwe jest zastosowanie wszystkich preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Dla osób dorosłych rekomendowana jest jednodawkowa szczepionka Vaccine Janssen Johnson&Johnson. W przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia należy stosować szczepionki typu mRNA. W przypadku kontynuacji rozpoczętego schematu szczepienia należy je przeprowadzić na zasadach komunikowanych przez Ministerstwo Zdrowia punktom szczepień i obowiązujących obecnie w realizowanym Narodowym Programie Szczepień.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowane są kwestionariusze wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19 dzieci, młodzieży i dorosłych w j. ukraińskim.

Piśmiennictwo

  1. https://szczepienia.pzh.gov.pl/komunikaty-ministra-zdrowia-w-sprawie-sposobu-realizacji-szczepien-ochronnych-dzieci-z-ukrainy/
  2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepienia-przeciw-covid-19-cudzoziemcow-narodowosci-ukrainskiej
Małgorzata Kozłowska

Małgorzata Kozłowska

Kierownik Działu Informacji Naukowej

514 892 443

m.kozlowska@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów