Czego szukasz?

Filtrowanie

Koszty testów molekularnych w kierunku SARS-CoV-2 [dyskusja społeczna]

08 maja, 2020
Małgorzata Walerych

Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w dniu 24 kwietnia 2020 roku odniosło się do informacji o obniżeniu przez Narodowy Fundusz Zdrowia stawki za wykonanie testu molekularnego w kierunku COVID-19. Władze KRDL wyraziły kategoryczny sprzeciw wobec takich działań, tłumacząc, że nakłady finansowe placówek diagnostycznych poniesione przy okazji reorganizacji pracy laboratoriów są większe niż zwrot w proponowanym rozliczeniu. Także sam koszt badania jest znacznie wyższy niż proponowana cena jednostkowa: „Zaznaczyć trzeba, że znaczne nakłady poczynione na reorganizację laboratoriów uwzględniały pierwotną wycenę produktu, nie zaś aktualną, niemal dwukrotnie niższą. Wobec panującej pandemii niezbędne było poszerzenie kadr, zainwestowanie w sprzęt oraz zwiększenie nakładów na środki ochrony indywidualnej. Aktualne stawki, zatwierdzone przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, są nieadekwatne do poziomu kosztów niezbędnych do prawidłowego prowadzenia kluczowych czynności diagnostyki laboratoryjnej oraz próbą przerzucania kosztów prowadzonych badań na podmioty, które odpowiadając na apel ministra zdrowia postanowiły uruchomić diagnostykę w kierunku SARS-CoV-2”.

Wykonanie testu molekularnego na obecność SARS-CoV-2 jest skomplikowane i czasochłonne. Od pacjenta, u którego wystąpiło podejrzenie zakażenia, należy pobrać wymaz z nosogardzieli lub aspiraty z dolnych dróg oddechowych. Samo badanie trwa nawet kilka godzin. Jak wynika z analiz portalu Euractiv, do 20 kwietnia 2020 roku Polska wykonała ponad 200 tys. testów w kierunku nowego koronawirusa, co w przeliczeniu na milion mieszkańców daje nam liczbę 5397. Tym samym Polska znajduje się na końcu zestawienia pod względem liczby wykonanych testów w Unii Europejskiej – zajmujemy 23. miejsce na liście 28 państw. Wielu ekspertów podkreśla, że nadal wykonujemy zbyt mało oznaczeń w kierunku koronawirusa. Obniżenie stawki za przeprowadzenie testu molekularnego w kierunku COVID-19 poniżej kosztów wykonania badania może skutkować wycofaniem się niektórych placówek prywatnych z wykonywania badań dla szpitali, a to może doprowadzić do zmniejszenia dostępności badań dla społeczeństwa.

Opracowano na podstawie:

  1. https://portal.abczdrowie.pl/test-na-koronawirusa-nfz-obniza-stawke
  2.  https://www.medexpress.pl/kategoryczny-sprzeciw-diagnostow-wobec-zanizania-przez-nfz-wyceny-testow/77449?fbclid=IwAR1pM8UXblBliaDlLj9XwGEucPpWuRp8Aedn_jTHiC_a-5-Goh2To_P-6Xw
Walerych

Małgorzata Walerych

Kierownik Regionu (woj. lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie)

509 836 090

m.walerych@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    „]

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów