Nieproszony gość, czyli jak ustrzec się przed wszędobylskim glutenem

Do niedawna była pełną wyrzeczeń koniecznością. Nikt, kogo poważne problemy zdrowotne do tego nie zmuszały, nie decydował się na nią dobrowolnie. Dziś dietę bezglutenową stosują nie tylko osoby ze zdiagnozowaną celiakią, ale również z innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (alergia oraz nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, zespół nieszczelnego jelita, nieprawidłowy skład flory bakteryjnej), układu nerwowego (ADHD, zaburzenia zachowania) czy zwolennicy zdrowego stylu życia i żywności organicznej.

Strzeżonego GlutenDetect strzeże

Niezależnie od powodów zmiany sposobu odżywiania wszyscy borykają się z tym samym problemem: koniecznością tropienia ukrytego glutenu, który czai się dosłownie wszędzie – jako dodatek zagęszczający w produktach niezbożowych czy jako nieproszony gość w produktach naturalnie bezglutenowych zanieczyszczonych podczas produkcji i transportu. Co pozostaje pacjentom na diecie bezglutenowej oprócz wzmożonej czujności w sklepie, kuchni czy stołówce?

Dziś mają oni do swojej dyspozycji łatwy i szybki test GlutenDetect umożliwiający kontrolowanie spożycia glutenu. Przeznaczony do samodzielnego wykonania, pozwala bez wychodzenia z domu ustalić, czy gluten był spożywany w ciągu ostatnich kilku godzin lub dni (w zależności od tego, czy badamy próbkę moczu czy kału).

Jak to działa?

Po spożyciu gluten jest trawiony. Jego składowe są częściowo wchłaniane przez jelito, a częściowo wydalane z kałem. W moczu bada się peptydy glutenu wchłonięte z pokarmu w ciągu ostatnich 2–24 godzin. W kale wykrywane są składniki glutenu spożywanego w ciągu ostatnich 2–6 dni. Wynik jest dostępny w ciągu 10 minut!

Kiedy wykonać test?

Wykonaj test GlutenDetect, jeśli:

  • Jesteś na diecie bezglutenowej od niedawna i chcesz się upewnić, że należycie stosujesz zalecenia dietetyka oraz nie spożywasz glutenu z ukrytych źródeł.
  • Od dłuższego czasu stosujesz dietę bezglutenową, a mimo to wciąż utrzymuje się u Ciebie wysoki poziom przeciwciał (jak przy nieleczonej celiakii).
  • Mimo stosowania diety bezglutenowej Twoje dolegliwości nadal utrzymują się.
  • Twoje dziecko ze zdiagnozowaną celiakią wróciło z wycieczki i chcesz się upewnić, że podczas wyjazdu przestrzegało diety.

Test GlutenDetect powinien znaleźć się w domowej apteczce każdego bezglutenowca, a w szczególności każdej rodziny, w której występuje celiakia, ponieważ dla osób ze zdiagnozowaną chorobą trzewną konsekwencje nieświadomego spożywania glutenu mogą być najpoważniejsze.

Kup test GlutenDetect

Sprawdź, czy jesz gluten – ulotka dla pacjenta

Poznaj opinię eksperta – wywiad z Panią Profesor Bożeną Cukrowską

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.