Prof. A. Horban: kwalifikacja do szczepienia w oparciu o badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, pod koniec grudnia 2020 roku. Początkowy plan zakładający sprawne i szybkie przeprowadzenie szczepień w poszczególnych grupach zawodowych i wiekowych uległ już kilkukrotnie modyfikacjom. Zgodnie z oficjalnymi informacjami podawanymi przez Ministerstwo Zdrowia na przebieg Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 mają wpływ przede wszystkim problemy z dostępnością szczepionek i ograniczenia w ich dystrybucji. W tej sytuacji racjonalne zaplanowanie działań, które mają zagwarantować skuteczne i bezpieczne szczepienia wśród obywateli Polski, stało się poważnym wyzwaniem.
 

Kompleksowa diagnostyka zakażeń SARS-CoV-2 – pobierz broszurę

 

Czy badania w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 będą pomocne w trakcie kwalifikacji do szczepienia?

Pomimo braku oficjalnych rekomendacji dotyczących konieczności badania poziomu specyficznych przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przed podjęciem decyzji o szczepieniu, Rada Medyczna przy Głównym Doradcy Premiera ds. COVID-19 rozważa ich zasadność. Takie podejście umożliwi w pierwszej kolejności zaszczepienie osób najbardziej narażonych na zakażenie SARS-CoV-2. Jak wyjaśnia prof. Andrzej Horban: „Te osoby, które mają przeciwciała, mogłyby być szczepione później, a te bez nich – wcześniej (…). Jeżeli np. decydujemy się na szczepienie nauczycieli, to nauczyciel przed szczepieniem powinien być przetestowany, jeżeli ma przeciwciała, to trzeba mu powiedzieć: bardzo panu/pani dziękujemy, zapraszamy za 3 miesiące”.

Jakie testy serologiczne powinny być wykonywane podczas podejmowania decyzji o kolejności osób zakwalifikowanych do szczepienia?

U osób, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (objawowo lub bezobjawowo), syntezowane są w pierwszej kolejności specyficzne przeciwciała klasy IgA i IgM, które są następnie zastępowane przez przeciwciała w klasie IgG. Co prawda, nie jest jeszcze pewne, jak długo przeciwciała anty-SARS-CoV-2 (IgG) będą utrzymywać się w organizmie, ale naukowcy z Instytutu Immunologii w La Jolla w Kalifornii dowiedli, że osiem miesięcy po przejściu COVID-19 zdecydowana większość ozdrowieńców wciąż ma w swoim organizmie wystarczający poziom przeciwciał, by odeprzeć kolejny atak SARS-CoV-2. Ponadto udowodniono, że to przeciwciała skierowane przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 mają właściwości neutralizujące, a więc odgrywają najważniejszą rolę w walce z COVID-19. Białko S złożone jest z dwóch podjednostek: S1 oraz S2. Z uwagi na najniższy stopień homologii podjednostki S1 z analogicznymi regionami innych patogennych dla człowieka koronawirusów, wiarygodne testy serologiczne stosowane w celu oceny potencjalnej odporności na SARS-CoV-2 są oparte o ten właśnie antygen.

Podsumowanie

Plan powszechnych badań w kierunku przeciwciał anty-SARS-CoV-2 na etapie kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 nie jest jeszcze przesądzony, ale przemawia za nim szereg racjonalnych argumentów. Ważne, by do badań stosować wiarygodne i precyzyjne testy serologiczne (np. Anty-SARS-CoV-2 ELISA (IgG) lub Anty-SARS-CoV-2 QuantiVac ELISA (IgG)), które można wykonać w certyfikowanych laboratoriach medycznych.

 

Źródła:
https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.11.15.383323v1
https://portal.abczdrowie.pl/prof-horban-odpowiada-dr-krajewskiemu-i-twierdzi-ze-mozemy-miec-dziennie-100-tys-nowych-zakazen-koronawirusem-wideo

 

15 komentarzy do “Prof. A. Horban: kwalifikacja do szczepienia w oparciu o badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2

  • Pacjenci przechodzący COVID-19 łagodnie mają niższy poziom przeciwciał (w tym neutralizujących) niż pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby. Ponadto część pacjentów z pozytywnym wynikiem RT-PCR nie wykazuje serokonwersji. W każdej populacji odsetek osób niezdolnych do wytworzenia przeciwciał waha się między 2-10%. Dlatego wyniki badań laboratoryjnych powinny zawsze być interpretowane przez lekarza z uwzględnieniem wywiadu, danych epidemiologicznych, objawów klinicznych oraz chorób współistniejących.

 1. dzień dobry
  zrobiłam sobie test metodą CMiA , Abbott ,żeby ustalić czy mam już się szczepić ( 61 lat ) czy mam jeszcze czekać . Uważałam ,ze przeszłam COVID w styczniu kiedy to przez 4 dni bolało mnie gardło ( lekko ) i utraciłam węch . Potem wszystko wróciło do normy . uzyskałam takie wynik Anty-SARS-CoV-2-IgG 7,60 index zakres referencyjny =1,4 dodatnie
  i poniżej Anty-SARS-CoV-2-IgG dodatnie
  I dalej nie wiem co z tym szczepieniem . Jeżeli to możliwe proszę o interpretację wyniku .

  • Opisane przez Panią wyniki oznaczają wynik dodatni w klasie IgG, czyli obecność przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2. Należy pamiętać, że wyniki badań laboratoryjnych powinny zawsze być interpretowane przez lekarza z uwzględnieniem wywiadu, danych epidemiologicznych, objawów klinicznych oraz chorób współistniejących. Nie ma jeszcze ustalonej wartości poziomu przeciwciał, który uznaje się za poziom ochronny. Odpowiedź immunologiczna, jej rodzaj i nasilenie, jest cechą osobniczą. Może być zależna od wieku, chorób towarzyszących czy przyjmowanych leków. Po więcej informacji o diagnostyce laboratoryjnej COVID-19 zapraszamy na stronę http://www.cov-2.pl

 2. Dzień dobry,
  Mój wynik po teście:
  Koronawirus SARS-CoV-2, przeciwciała neutralizujące anty-S, ilościowo:

  281 BAU/ml

  wynik ujemny 33,8 BAU/ml

  Czy ten poziom można już nazwać ochronnym?

  • Opisane przez Panią wyniki oznaczają wynik dodatni w klasie IgG, czyli obecność przeciwciał IgG przeciwko SARS-CoV-2. Należy pamiętać, że wyniki badań laboratoryjnych powinny zawsze być interpretowane przez lekarza z uwzględnieniem wywiadu, danych epidemiologicznych, objawów klinicznych oraz chorób współistniejących. Nie ma jeszcze ustalonej wartości poziomu przeciwciał, który uznaje się za poziom ochronny. Odpowiedź immunologiczna, jej rodzaj i nasilenie, jest cechą osobniczą. Więcej odnośnie najnowszych doniesień związanych z ochronnym poziomem przeciwciał piszemy tutaj: https://euroimmun.pl/blog/czy-istnieje-granica-poziomu-przeciwcial-warunkujaca-ochrone-przed-sars-cov-2/

 3. Zrobiłem badania na przeciwciała i mam ich 247.4…czy muszę się szczepić czy odczekać ok. 4 miesiące i powtórzyć badanie???

  • Dzień dobry, brak podanego dokładnego zakresu referencyjnego (norm) uniemożliwia odczyt wyników. Prosimy skonsultować wyniki z lekarzem specjalistą lub skontaktować się z laboratorium wykonującym oznaczenie.

 4. Dzień dobry, przechorowałem covid w listopadzie 2020. Męczyłem się ok 10 dni z gorączką. W marcu 2021 zrobiłem test na przeciwciała i miałem ponad 1200 BAU/ml, pod koniec tego miesiąca (maj) ponownie zrobiłem wyniki i mam 1150 BAU/ml. Dodam że w tym czasie zrobiłem dwa testy antygenowe i wyniki były negatywne. Pytanie czy mając tyle przeciwciał mimo wszystko należy się zaszczepić ? Czy nie pojawią się przez to jakieś komplikacje ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Nie istnieją przeciwwskazania do szczepienia przy wysokim poziomie przeciwciał przeciwko SARS-CoV-2, jednak każde wątpliwości związane ze szczepieniem warto skonsultować z lekarzem specjalistą.

 5. Guzik prawda. Nie przypominam sobie zebym chorowala a mam b.duzo przeciwcial. Wiecej od osob ktore ciezko przeszly chorobe

 6. Jestem zaszczepiona tylko 1 dawka astry 7 miesięcy temu,miałam 2 razy bliski kontakt z osobami ciężko chorymi,nie zarazilam się, czy powinnam się zaszczepić, jaką szczepionka,czy zrobić test na przeciwciała?

  • Należy pamiętać, że decyzję o szczepieniu powinny zawsze być konsultowane z lekarzem z uwzględnieniem wywiadu, danych epidemiologicznych, objawów klinicznych oraz chorób współistniejących.

 7. Moja matka prawdopodobnie dwa razy przechorowała na COVID, ma 73 lata,
  ma duży poziom przeciwciał, w ciągu ostatniego miesiąca robiła trzy testy w szpitalu, w ośrodku rehabilitacji i ostatnio przed przekroczeniem granicy RP … nie jest chora na COVID ale ma inne poważne choroby, miesiąc temu miała udar i wymaga leczenia szpitalnego ale dobry szpital wymaga żeby była zaszczepiona i miała certyfikat. Nie wiem co mam robić… czy szczepienie nie zabije ją. Jedni mówią szczepić drodze NIE! Proszę was pomoc podjąć właściwa decyzje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.