Czego szukasz?

Filtrowanie

Relacja z konferencji żywieniowej Food Forum: Leczenie i dietoterapia w chorobach cywilizacyjnych, Warszawa, 20 maja 2017 r.

23 maja, 2017
Dorota Musiał
Relacja z konferencji żywieniowej Food Forum: Leczenie i dietoterapia w chorobach cywilizacyjnych

Tematyka i wykładowcy zaproszeni do współpracy przez Food Forum przy konferencji: „Leczenie i dietoterapia w chorobach cywilizacyjnych” przyciągnęli w minioną sobotę do Złotych Tarasów 750 słuchaczy. Ogrom przekazanej tego dnia wiedzy chcę Wam streścić w formie krótkiej relacji.

Alergie i nietolerancje pokarmowe

Spotkanie rozpoczął panel o alergiach i nietolerancjach pokarmowych z uwzględnieniem probiotyków i innych suplementów w prowadzeniu pacjentów z tymi przypadłościami. Sesja prowadzona przez dr n. biol. P. Szachtę i Ł. Sieńczewskiego złożona była z 2 wykładów. Pierwszy z nich stanowił rozprawę, czy alergie i nietolerancje pokarmowe są przeciwieństwem chorób autoimmunologicznych. Prelegenci skupili się na immunologicznych podstawach rozwoju alergii, nadwrażliwości pokarmowych i chorób autoagresyjnych, wskazując wiele wspólnych dla nich mianowników, m.in. w zakresie czynników je wywołujących (nadmierna higienizacja środowiska, toksyny, uwarunkowania genetyczne, zaburzenie funkcji limfocytów T regulatorowych, dysbioza jelitowa) oraz postępowania przyczynowego (regulacja układu immunologicznego, dieta eliminacyjna, uszczelnienie nabłonka jelita, probiotyki itp.). Drugi wykład traktował o problemach gastrycznych i nadwrażliwościach pokarmowych u sportowców. Okazuje się, że u sportowców wyczynowych niezwykle często obserwuje się zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego. Problem dotyczy przykładowo 30–70% biegaczy, a wśród triatlonistów jest to problem 1 na 93 przypadki. Prelegenci wyjaśnili mechanizm powstawania stanu zapalnego organizmu i nietolerancji pokarmowych u wyczynowych sportowców, jednocześnie podając wskazówki, jak z takimi efektami ubocznymi treningów walczyć poprzez odpowiedni program żywieniowy, probiotyki i suplementy.

Leczenie i dietoterapia w chorobach autoimmunizacyjnych

Najwięcej czasu, bo aż 2 sesje, podczas konferencji poświęcono panelowi o leczeniu i dietoterapii w chorobach autoimmunizacyjnych. Rozpoczął go dr n. med. W. Marlicz przeglądem nietypowych objawów celiakii, odpowiedniej diagnostyki, terapii i profilaktyki. Zwrócił uwagę, że nawet u 30% pacjentów przestrzegających restrykcyjnej diety bezglutenowej nigdy nie nastąpi pełna remisja choroby. W nowoczesnym podejściu do leczenia celiakii oraz innych zaburzeń zależnych od glutenu należy koniecznie uwzględniać stan mikrobioty jelitowej pacjenta.

Iwona Wierzbicka kontynuowała ten temat z punktu widzenia dietetyka klinicznego, wskazując, na co uważać przy całkowitym wyłączeniu z diety produktów zawierających gluten. Ten bardzo praktyczny wykład dawał odpowiedź na pytania, gdzie czyhają zagrożenia i utrudnienia dla osoby stosującej dietę bezglutenową ze wskazań medycznych. Poza ukrytymi źródłami glutenu, czy jego potencjalnymi zanieczyszczeniami, dowiedzieliśmy się, które produkty bezglutenowe są zdrowe, a które nie, oraz jak czytać etykiety i edukować w tym zakresie pacjentów, by ich świadomość była jak największa. Pani Iwona podała autorskie przykłady zdrowych, odżywczych bezglutenowych posiłków. Sądzę, że mogą one przypaść do smaku każdemu, nawet osobom bez wskazań medycznych do stosowania diety bezglutenowej.

Temat prawidłowej diagnozy i prowadzenia pacjenta z chorobami tarczycy, w tym Hashimoto, wywołał najdłuższą dyskusję. Dr n. med. M. Krzyczkowska-Sandrakowska odpowiadała w kuluarach na pytania słuchaczy jeszcze długo po zakończeniu oficjalnej dyskusji na sali głównej. Dominika Gier z kolei rozwinęła problematykę Hashimoto w kontekście zaburzeń płodności. Dowodziła, że, poza uregulowaniem poziomu hormonów tarczycowych, konieczne jest przywrócenie równowagi hormonalnej w całym organizmie, by w konsekwencji terapii farmakologicznej i dietetycznej pacjentki z Hashimoto mogły zajść w ciążę, utrzymać ją i cieszyć się macierzyństwem.

Zaburzenia płodności i nadwaga

W ostatniej sesji mówiono o psychologicznych aspektach zaburzeń płodności (dr n. med. A. Juruć), a także leczeniu i dietoterapii w niepłodności i nadwadze (dr n. med. A. Kargulewicz). Dzięki temu problem zaburzeń płodności zyskał szerokie i bardzo praktyczne ujęcie dla słuchaczy reprezentowanych głównie przez środowisko dietetyków i lekarzy. Dr n. med. K. Skonieczna-Żydecka wróciła do tematu mikrobioty jelitowej w kontekście chorób neurodegeneracyjnych, neurorozwojowych i zaburzeń psychicznych. Brak równowagi mikrobiomu odgrywa znaczącą rolę w rozwoju i przebiegu klinicznym dysfunkcji neurorozwojowych (autyzm), emocjonalnych (depresja, schizofrenia) oraz neurodegeneracyjnych (choroba Parkinsona i Alzheimera). W tych grupach pacjentów przywrócenie równowagi ekosystemu jelitowego przy pomocy m.in. probiotykoterapii wydaje się być strategicznym elementem łagodzenia objawów choroby. Nowe probiotyki szczególnie zalecane u osób leczonych z powodu psychopatologii zyskały już miano „psychobiotyków”.

Podsumowanie

Konferencja Food Forum to nie tylko pakiet aktualnej wiedzy przekazany przez znanych i lubianych w środowisku dietetycznym wykładowców. To także możliwość zapoznania się z nowościami partnerów wspierających i współpracujących na co dzień z gabinetami dietetycznymi oraz lekarskimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Katalog produktów