Reumatoidalne zapalenie stawów – przewlekłe stany zapalne stawów

„Reumatyzm” jest terminem często używanym do określenia silnych, przewlekłych bólów stawów, mięśni i kości, które mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Formalnie , nazwą tą opisuje się dużą liczbę niezależnych przypadków, które przez specjalistów z zakresu medycyny zaliczane są do chorób typu reumatycznego.

Etiologia reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest jednym z najczęstszych zapalnych schorzeń reumatycznych, z prewalencją około 0,5-1% na całym świecie. Mimo, że zwykle dotyczy osób dorosłych, choroba może ujawniać się również u dzieci. Przejawia się jako chroniczne zapalenie stawów i pochewek ścięgnistych, które w następstwie może prowadzić do zniszczenia przylegającej chrząstki, ścięgien i kości.

Zazwyczaj pierwsze symptomy RZS pojawiają się symetrycznie zarówno po lewej jak i prawej stronie ciała, najczęściej atakując stawy dłoni i palców. Objawy obejmują również obrzęk, zaczerwienienie i poranną sztywność. Brak leczenia prowadzi do deformacji stawów, intensywnego bólu, zmniejszonej ruchliwości, co może powodować poważne ograniczenia w codziennym życiu. Rozwój RZS znacznie różni się zależnie od przypadku. Często dolegliwości nasilają się okresowo, a towarzyszą im ogólne objawy jak osłabienie i zmęczenie.
RZS jest zawsze wywołany przez toczący się proces autoimmunologiczny. Etiologia schorzenia nie jest do końca poznana. Uważa się, że dziedziczenie oraz czynniki środowiskowe (palenie papierosów lub określone zakażenia) mogą mieć wpływ na rozwój choroby. Czynniki te, oddziałując ze sobą kompleksowo, stymulują autoimmunologiczną reakcję układu odpornościowego.

Diagnostyka i leczenie RZS

Zapalenie stawów może być zdiagnozowane poprzez techniki obrazowania np. radiografię. Czas trwania dolegliwości, jak również liczba zajętych przez chorobę części ciała decyduje o postawieniu diagnozy. Co więcej, międzynarodowe kryteria klasyfikacyjne stworzone przez American College of Rheumatology rekomendują oznaczenie czynnika reumatoidalnego i przeciwciał przeciwko cytrulinowanym białkom (ACPA) przy podejrzeniu RZS. Obserwacje kliniczne i wyniki testów laboratoryjnych są ważone według systemu punktowego. Zależnie od ostatecznego wyniku, diagnoza RZS zostaje potwierdzona, wykluczona bądź, w przypadku niepewnego wyniku, wymagana jest dalsza diagnostyka.

RZS jest chorobą nieuleczalną, ale objawy mogą być złagodzone przez kompleksowe leczenie. Zwykle jest to terapia środkami uśmierzającymi ból i objawy zapalenia. Niekiedy wymagany jest zabieg operacyjny. Oprócz leczenia zalecana jest stymulacja ruchliwości stawów poprzez zajęcia ruchowe oraz specjalnie dobrana dieta, która również pomaga złagodzić objawy.

[1] Aletaha D et al., 2010, Arthritis Rheum 62(9): 2569–2581.

Autor: Miriam Mende
Tłumaczenie: Katarzyna Buska

Więcej informacji na: www.autoprzeciwciala.info

4 komentarze do “Reumatoidalne zapalenie stawów – przewlekłe stany zapalne stawów

 1. Przeszedlem reumatoidalne zapalenie stawow jako powiklanie po anginie, trwalo kilka miesiecy i po pobycie w szpitalu choroba ustapila. Od ponad 20 lat jestem zdrowy. Powyzszy tekst straszy chorych tym, ze raczej nie maja szans na wyleczenie. Wedlug mnie szanse na wyleczenie zaleza od tego, jaka jest przyczyna RZS. odpowiedz

  • Szanowny Panie,

   RZS (reumatoidalne zapalenie stawów) jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która nieleczona prowadzi do trwałych, nieodwracalnych zmian. Wydaje się zatem mało prawdopodobne, że nieleczone przez 20 lat RZS ustąpiło samoistnie i nie powoduje żadnych dolegliwości. Powikłania w obrębie stawów po przebytych zakażeniach nazywamy reaktywnym zapaleniem stawów (skrót również RZS). Jak Pan zaznaczył, są to dolegliwości odwracalne, gdyż nie mają charakteru autoimmunologicznego. Mogło dojść zatem do pomylenia pojęć.

   Szybkie rozpoznanie decyduje o skuteczności leczenia, a jeśli rozpocznie się ono odpowiednio wcześnie, istnieje nawet szansa na zahamowanie postępu choroby, zapobiegnięcie powikłaniom i powrót do normalnego funkcjonowania. Metody leczenia RZS w ostatnich latach znacznie się zmieniły w związku z pojawieniem się nowych skutecznych leków. Obecnie kładzie się nacisk na jak najszybsze zastosowanie leku modyfikującego przebieg choroby. Coraz częściej pozwala to na osiągnięcie remisji (czyli stanu, w którym nie ma objawów choroby ani cech jej aktywności w badaniach laboratoryjnych i obrazowych) lub jej małej aktywności. Niestety u części pacjentów (ok. 10–20%) pomimo leczenia choroba ulega nasileniu. RZS jest chorobą przewlekłą, z okresami nawrotów i remisji, dlatego wymagającą stałej kontroli reumatologicznej.

   Pozdrawiam.

 2. Kompleksowe leczenie RZS- jest w tej chorobie kluczowe. Nie leczy się jej środkami uśmierzającymi ból, ale lekami modyfikującymi przebieg choroby tzw. LMPch oraz lekami biologicznymi (w Polsce na chwilę obecną – koniec 2016 r.) bardzo słabo dostępnymi dla pacjentów. Kluczowym jest również wczesne zdiagnozowanie i kompleksowa opieka reumatologa, lekarza I kontaktu, rehabilitanta oraz psychologa. Najważniejsze to nie poddawanie się i głęboka wiara w poprawę stanu zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.