Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 – wyścig trwa

Szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 – wyścig trwa

Stworzenie skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 jest obecnie uznawane za jedyny sposób dający szansę na uporanie się z pandemią COVID-19. Na świecie ruszył wyścig między różnymi ośrodkami naukowymi i firmami farmaceutycznymi. Według „Nature” obecnie prowadzonych jest na świecie ok. 90 projektów, które mają ten sam cel: stworzenie skutecznej i możliwej do wyprodukowania w masowych ilościach szczepionki. Naukowcy badają co najmniej 8 różnych sposobów stworzenia szczepionki, m.in. wykorzystanie całego inaktywowanego wirusa, wektory wirusowe, same kwasy nukleinowe lub białka. Pojawiają się też propozycje wykorzystania szczepionek przeciwko gruźlicy lub polio, aby podnieść ogólną odporność organizmu.

Przynajmniej 6 projektów jest już na etapie badań klinicznych, których celem jest określenie skuteczności szczepionki i potwierdzenie jej nieszkodliwości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała plan próby klinicznej, którego celem jest przebadanie wielu szczepionek w ramach jednego badania. Proponowany przez WHO projekt o nazwie Solidarity Vaccine Trial zakłada możliwość dodawania nowych uczestników projektu oraz usuwania szczepionek, które nie będą wykazywały pożądanego działania. W celu doprecyzowania projektu WHO ma powołać grono ekspertów. Podobną inicjatywę rozpoczął National Institutes of Health (NIH), który koordynuje prace nad szczepionkami i lekami prowadzone przez kilkanaście firm.

Ustalenie sposobu porównywania z sobą różnych szczepionek również może nie być łatwe. Proponowana przez WHO metoda bezpośrednich porównań może spotkać się z dezaprobatą twórców z powodów komercyjnych. Bardzo duży popyt na szczepionkę może jednak zwiększyć gotowość do współpracy. Na rynku z pewnością będzie potrzeba więcej niż jednej szczepionki, gdyż żadna z nich może nie osiągnąć wystarczającej zdolności produkcyjnej. Producentów szczepionek może zachęcić do przyłączania się do projektów prowadzonych przez WHO i NIH łatwy dostęp do infrastruktury klinicznej tych organizacji.

Opracowano na podstawie: https://pulsmedycyny.pl/trwa-wyscig-o-szczepionke-przeciwko-covid-19-990652

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.