Jak uniknąć groźnych infekcji podczas egzotycznej wyprawy? Odcinek 2: Kamerun

Jak uniknąć groźnych infekcji podczas egzotycznej wyprawy? Odcinek 2: Kamerun

Przygotowania do wyjazdu

Dla wszystkich podróżujących do Kamerunu (powyżej 9. miesiąca życia) obowiązkowe jest szczepienie przeciwko żółtej febrze. Dokumentem potwierdzającym poddanie się szczepieniu jest Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (International Certificate of Vaccination) z wpisem dokumentującym przyjętą dawkę szczepionki. Dodatkowo warto rozważyć zaszczepienie się przeciwko wściekliźnie, durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby (typu A i B), błonicy, chorobie meningokokowej.

Kamerun jest również terenem występowania malarii, na którą niestety nie można się zaszczepić. Przed wyjazdem udaj się lekarza, który wystawi Ci receptę na  lek przeciwmalaryczny oraz udzieli niezbędnych wskazówek.

W podróży

Najgroźniejsze choroby czyhające na Ciebie w Kamerunie są roznoszone przez komary, dlatego to właśnie ich wystrzegaj się przede wszystkim. Pamiętaj o moskitierze i repelentach. Staraj się nosić ubrania z długimi rękawami i długimi nogawkami. Unikaj przebywania na zewnątrz w okresie wzmożonej aktywności komarów (od zmierzchu do świtu).

W Twojej podróżnej apteczce nie powinno zabraknąć leków przeciwbiegunkowych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, środków dezynfekcyjnych (do odkażania skóry i wody) i środków opatrunkowych. Pamiętaj również o kremie z filtrem przeciwsłonecznym. Ze względu na zagrożenie wirusem HIV podczas przygodnych kontaktów seksualnych zawsze stosuj prezerwatywę. Zrezygnuj też z pamiątkowego afrykańskiego tatuażu.

Żółta febra i malaria – co powinno Cię zaniepokoić?

Żółta febra początkowo przypomina grypę i z tego powodu w bardzo wielu przypadkach nie jest ani diagnozowana, ani leczona. Typowe objawy kliniczne oprócz gorączki to nudności, wymioty, bóle głowy, pleców oraz żółtawe zabarwienie skóry. W drugim etapie choroby powraca gorączka. Wtedy też może pojawić się krwawienie skóry i błon śluzowych, a w dalszej kolejności defekty neurologiczne, zapalenie opon mózgowych, utrata funkcji nerek i wątroby. Najwyższą śmiertelność z powodu żółtej febry odnotowuje się wśród osób między 20. a 30. rokiem życia (do 50%).

W przypadku malarii pierwszymi symptomami są zmęczenie, utrata apetytu, bóle głowy i stawów. Czasami pojawia się anemia i powiększenie śledziony, a także uszkodzenia mózgu i układu pokarmowego. Częstym powikłaniem choroby jest tzw. malaria mózgu, która prowadzi do zaburzeń neurologicznych i w konsekwencji do śpiączki. Równoczesne upośledzenie funkcji wielu narządów wewnętrznych może prowadzić do śmierci pacjenta.

Żółta febra – dowiedz się więcej

Żółta febra – znajdź laboratorium

Malaria  – dowiedz się więcej

Malaria – znajdź laboratorium

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.