Czego szukasz?

Filtrowanie

Wzmocniona odpowiedź immunologiczna dzięki wydłużonym interwałom pomiędzy dawkami szczepionki

20 września, 2021
Tomasz Janiszewski
Wzmocniona odpowiedz immunologiczna dzieki wydluzonym interwalom pomiedzy dawkami

31 grudnia 2020 r. naczelni brytyjscy lekarze ogłosili zmiany w schemacie podawania szczepionki, zarówno Pfizer/BioNTech BNT162b2, jak i Oxford/AstraZeneca. Zmiany dotyczyły wydłużenia przerwy pomiędzy pierwszą a drugą dawką z 3–4 tygodni do nawet 12 tygodni. Główną przyczynę stanowiła próba zaszczepienia jak największej liczby osób pierwszą dawką w celu uniknięcia zablokowania systemu ochrony zdrowia w związku z kolejnymi falami zachorowań na COVID-19. Strategia rządu brytyjskiego oparta była na wynikach badań klinicznych, modelach matematycznych, a także na wiedzy zdobytej podczas badania dotychczasowych zakażeń wirusowych.

23 lipca 2021 r. do recenzji trafiła praca (Rebecca P. Payne et al., Sustained T cell immunity, protection and boosting using extended dosing intervals of BNT162b2 mRNA vaccine), opisująca badania nad skutecznością szczepionki Pfizer/BioNTech BNT162b2. Są to jedne z najbardziej kompleksowych badań nad odpowiedzią immunologiczną wywołaną przez szczepienie przeciw COVID-19. Wykonane zostały przez Uniwersytet Oksfordzki, we współpracy z Uniwersytetem w Newcastle, Uniwersytetem w Liverpoolu, Uniwersytetem w Sheffield i Uniwersytetem w Birmingham, przy wsparciu brytyjskiego Konsorcjum Immunologii. W badaniach wzięło udział 503 uczestników, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki BNT162b2 Pfizer/BioNTech pomiędzy 9 grudnia 2020 a 23 maja 2021 r. Średnia wieku tych osób wynosiła 43 lata (z 73-procentową przewagą kobiet). Podanie drugiej dawki szczepionki zostało wykonane według dwóch schematów: 1) krótkiego – 2–5 tygodni po podaniu pierwszej dawki, 2) długiego – 6–14 tygodni po podaniu pierwszej dawki szczepionki.

Skuteczność szczepionki na COVID-19 – kluczowe wnioski

W przypadku schematu dłuższego poziom przeciwciał pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki wyraźnie spadał. W szczególności zauważalne to było, jeśli chodzi o przeciwciała neutralizujące przeciwko wariantowi Delta. Limfocyty T utrzymywały się jednak na wysokim poziomie.

  • Po dwóch dawkach szczepionki poziomy przeciwciał neutralizujących były dwukrotnie wyższe w przypadku zastosowania schematu z dłuższą przerwą między dawkami.
  • Po dwóch dawkach szczepionki poziom limfocytów T był 1,6 raza niższy w przypadku schematu z dłuższą przerwą między dawkami w porównaniu ze schematem krótkim. Jednak w przypadku zastosowania schematu długiego większy odsetek obecnych limfocytów T stanowiły pomocnicze limfocyty T, które są ważne dla długotrwałej pamięci immunologicznej i stanowią wsparcie dla limfocytów B w produkcji przeciwciał.
  • Dłuższy odstęp między dawkami skutkował wyższymi poziomami przeciwciał neutralizujących po drugiej dawce w stosunku do wariantu Delta i wszystkich innych testowanych wariantów wzbudzających obawy (VOC, ang. Variants of Concern).

Należy zaznaczyć, że niezależnie od schematu podawania szczepionki badania wykazały, że poziomy przeciwciał i limfocytów T różniły się znacznie w zależności od osoby, co może być uwarunkowane cechami genetycznymi, stanem zdrowia oraz wcześniejszą ekspozycją na SARS-CoV-2 i inne wirusy. Wnioski z przedstawionych badań podkreślają, jak ważne jest, aby każdy otrzymał dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, by zmaksymalizować własną ochronę, szczególnie przed wariantami wzbudzającymi obawy. Badania w dalszym ciągu wymagają dogłębnej analizy. Niezbędna jest obserwacja osób zaszczepionych 6 i 12 miesięcy po szczepieniu w celu zbadania długoterminowej odpowiedzi immunologicznej, a także w celu ustalenia, czy przekłada się ona na niższy wskaźnik infekcji.

Podsumowanie

Przedstawione w Public Health England dane wskazują, że szczepionka Pfizer/BioNTech jest skuteczna i powoduje zmniejszenie liczby hospitalizacji oraz zgonów z powodu infekcji SARS-CoV-2. Zrozumienie odpowiedzi immunologicznej generowanej przez różne schematy podawania szczepionki pomoże zmaksymalizować przyszłą ochronę, poradzić sobie z nowymi wariantami wirusa i zapobiec reinfekcjom.

W badaniach wykorzystano test T-SPOT.COVID firmy Oxford Immunotec. Firma EUROIMMUN jest wyłącznym dystrybutorem testu T-SPOT.COVID na terenie Polski.

Piśmiennictwo

  1. https://www.uk-cic.org/news/longer-interval-between-first-and-second-pfizer-vaccine-boosts-antibody-levels-and-helper-t
  2. Rebecca P. Payne et al., Sustained T cell immunity, protection and boosting using extended dosing intervals of BNT162b2 mRNA vaccine, 2021
  3. http://www.pitch-study.org/
Tomasz Janiszewski

Tomasz Janiszewski

Specjalista ds. Informacji Naukowej, Junior Product Manager ds. Diagnostyki Molekularnej i Produktów IDS

572 596 102

t.janiszewski@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów