Czego szukasz?

Filtrowanie

Zastosowanie badań w kierunku COVID-19 na szeroką skalę na przykładzie Islandii

28 kwietnia, 2020
Marek Łaszyn

Islandzcy naukowcy, we współpracy z władzami kraju, przeprowadzili badania populacyjne dotyczące wczesnego rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Ich celem było określenie sposobu rozprzestrzeniania się wirusa, zmierzenie efektów prowadzenia na szeroką skalę diagnostyki na wczesnym etapie oraz śledzenie skuteczności zastosowanych metod mających pomóc w opanowaniu epidemii, takich jak izolacja.

Badania obejmowały osoby zakażone i osoby z grupy ryzyka. Prowadzono także badania przesiewowe. Średnia liczba wykonanych badań na milion mieszkańców wyniosła 60 000. Badania osób powracających ze stref ryzyka rozpoczęto na około miesiąc przed pojawieniem się pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, co miało miejsce 28 lutego 2020 roku. Wyniki zbierano do 4 kwietnia 2020 roku i do tego czasu potwierdzono infekcję u 1221 z 9199 osób (osoby z objawami i osoby, które miały z nimi kontakt).

Od 13 marca 2020 roku rozpoczęto badania ochotników, którzy zgodzili się uczestniczyć w badaniach przesiewowych. Wśród osób przebadanych do 1 kwietnia (10 797 osób) u 87 (0,8%) potwierdzono zakażenie. W kolejnym okresie badań (od 1 do 4 kwietnia) obecność wirusa potwierdzono w 0,6% przypadków.

Wyniki badań wykazały, że dzieci i kobiety są mniej podatne na zakażenie niż mężczyźni. Potwierdzono także udział bezobjawowych nosicieli w rozprzestrzenianiu się wirusa.

Naukowcy określali również sekwencje materiału genetycznego wirusa pobranego od różnych osób. Na podstawie analizy porównawczej stwierdzono, że w początkowym okresie epidemii wirus „przybył” do Islandii głównie z Austrii i Włoch, wraz z osobami powracającymi z ferii w ośrodkach narciarskich. Późniejsze przypadki wskazywały na pochodzenie wirusa z innych krajów, np. Wielkiej Brytanii. Zatem wirus dostał się na Islandię z różnych państw, nie zawsze uznawanych za kraje wysokiego ryzyka. Do tej pory na Islandii zidentyfikowano 291 mutacji w materiale genetycznym wirusa, których występowania nie stwierdzono w innych krajach.

Opracowano na podstawie: https://pulsmedycyny.pl/testy-na-koronawirusa-sars-cov-2-przyklad-islandii-pokazuje-korzysci-z-ich-masowego-wykonywania-988835

Łaszyn

Marek Łaszyn

Kierownik Regionu (woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie)

501 411 235

m.laszyn@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów