Czego szukasz?

Filtrowanie

Nowe autoprzeciwciało powiązane z chłoniakiem Hodgkina

15 kwietnia, 2025
Barbara Pawłowska

Na podstawie niedawno opublikowanych wyników badania, przeprowadzonego we współpracy firmy EUROIMMUN z ośrodkami badawczymi z Francji, Hiszpanii i USA, autoprzeciwciało skierowane przeciwko białku RGS8 (ang. regulator of G-protein signaling 8) powiązano z określonym podtypem chłoniaka Hodgkina.

RGS8 i jego potencjalne znaczenie kliniczne

Białko RGS8 uczestniczy w regulacji pobudliwości neuronów. W warunkach fizjologicznych występuje w komórkach Purkinjego, jednak jego obecność stwierdzono także w komórkach chłoniaka Hodgkina u pacjentów z ataksją móżdżkową.

Zdaniem naukowców silna ekspresja białka RGS8 w komórkach nowotworowych może inicjować reakcję autoimmunizacyjną prowadzącą do niszczenia komórek Purkinjego i wystąpienia objawów neurologicznych.

Odkrycie autoprzeciwciał przeciwko RGS8

Autoprzeciwciała skierowane przeciwko RGS8 po raz pierwszy zostały opisane w 2021 roku przez naukowców z EUROIMMUN. Celem nowego badania, którego wyniki opublikowano w 2024 roku, była dalsza charakterystyka tych przeciwciał oraz ocena ich znaczenia klinicznego.

Badanie przeprowadzono we współpracy z renomowanymi ośrodkami z Francji, Hiszpanii i USA, należącymi do czołówki światowych jednostek zajmujących się diagnostyką laboratoryjną i prowadzeniem badań nad autoprzeciwciałami.

Metody diagnostyczne

Przeciwciała anty-RGS8 były wykrywane za pomocą kilkustopniowej procedury:

  1. Test immunofluorescencji pośredniej z wykorzystaniem substratów tkankowych (IIFT, ang. indirect immunofluorescence test).
  2. Test immunofluorescencji pośredniej z wykorzystaniem komórek transfekowanych (CBA, ang. cell-based assay) do potwierdzenia wyników.
  3. Test immunoblot wykrywający specyficznie przeciwciała przeciwko RGS8.

Wyniki badania

Spośród wielu próbek pobranych od pacjentów z neurologicznymi zespołami paranowotworowymi i autoimmunologicznym zapaleniem mózgu jedynie w trzech stwierdzono obecność autoprzeciwciał przeciwko RGS8. Wszystkie trzy przypadki dotyczyły osób z ataksją móżdżkową. U dwóch z nich zdiagnozowano rzadki podtyp chłoniaka Hodgkina – guzkową postać z przewagą limfocytów.

Co istotne, u pacjentów, u których wykryto autoprzeciwciała przeciwko RGS8, stwierdzono ciężki przebieg choroby i słabą odpowiedź na immunoterapię. Z dotychczasowych obserwacji naukowców wynika, że przeciwciała te występują głównie u mężczyzn w średnim wieku.

Wyniki badania zostały opublikowane w sierpniu 2024 roku na łamach renomowanego czasopisma „Journal of Neurology”.

Znaczenie diagnostyczne

Zgodnie z obowiązującymi kryteriami diagnostycznymi nowo odkryte przeciwciała anty-RGS8 są związane z neurologicznym zespołem paranowotworowym o fenotypie (co najmniej) średniego ryzyka występowania nowotworu, ze szczególnym powiązaniem z chłoniakami wywodzącymi się z komórek B, a zwłaszcza z chłoniakiem Hodgkina.

Wyniki badań sugerują, że przeciwciała te są bardzo rzadkie, ale mogą mieć istotne znaczenie w diagnostyce różnicowej zespołów móżdżkowych, szczególnie u pacjentów z podejrzeniem nowotworów wywodzących się komórek B.

Podsumowanie

Nowe wyniki badań, a także dane z czterech wcześniej opisanych przypadków, wskazują, że przeciwciała anty-RGS8 definiują nowy, niezwykle rzadki neurologiczny zespół paranowotworowy, występujący głównie u mężczyzn w średnim wieku, charakteryzujący się izolowaną ataksją móżdżkową i współwystępowaniem chłoniaka Hodgkina. Przeciwciała anty-RGS8 są skierowane przeciwko antygenowi wewnątrzkomórkowemu, ekspresjonowanemu w komórkach nowotworowych i fizjologicznie obecnemu w komórkach Purkinjego, które stają się celem reakcji autoimmunizacyjnej.

Tłumaczenie: Barbara Pawłowska

Źródło: https://www.euroimmunblog.com/novel-autoantibody-associated-with-hodgkins-lymphoma/

Barbara Pawłowska

Barbara Pawłowska

Zastępca Kierownika Działu Informacji Naukowej, Kierownik ds. Szkoleń On-line

71 75 66 045

b.pawlowska@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Katalog produktów