Czego szukasz?

Filtrowanie

Wariant Delta SARS-CoV-2 zdominował Polskę – co nam grozi

21 października, 2021
Małgorzata Kozłowska
Sars-Cov-2 DELTA

Wariant Delta (B.1.617.2) wirusa SARS-CoV-2, nazywany inaczej indyjskim, został uznany za jeden z najgroźniejszych. Zidentyfikowano go w Indiach w październiku 2020 r. W wariancie tym wykryto 17 mutacji, z czego 4 w obrębie białka S (spike). Zdolność do szybkiego rozprzestrzeniania się spowodowana jest obecnością mutacji E484Q. Z kolei mutacja L452R umożliwia pokonanie bariery przeciwciał i zakażenia wśród ozdrowieńców i osób zaszczepionych. Według najnowszych danych infekcje wywoływane wariantem Delta zwiększają dwukrotnie ryzyko hospitalizacji w porównaniu z wariantem Alfa (tzw. wariant brytyjski). Niedawno pojawiły się doniesienia o odmianie Delta Plus, w której zidentyfikowano dodatkowo mutację K417N, wskazującą na jeszcze wyższą zjadliwość wirusa.

Wariant Delta odpowiedzialny za 100% zakażeń w Polsce!

Wariant Delta SARS-CoV-2 wykrywany jest obecnie na wszystkich kontynentach i dominuje w Europie. W Polsce pierwsze przypadki zakażeń nim wywołanych odnotowano w maju 2021 r. Według najnowszych danych wariant ten odpowiada obecnie za 100% przypadków zakażeń w naszym kraju.

 

Czy szczepienie jest skuteczne w przypadku wariantu Delta

W obliczu nadchodzącej czwartej fali pandemii COVID-19 w Polsce wiele osób stawia sobie pytanie, czy szczepienie zadziała na wariant Delta. Udowodniono, że w jego przypadku przeciwciała powstałe po szczepieniu przeciw COVID-19 mają niewiele niższą aktywność neutralizacyjną w porównaniu z innymi mutacjami SARS-CoV-2. Dane Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) wskazują, że skuteczność szczepień w przypadku wariantu Delta może być niższa w zapobieganiu infekcji SARS-CoV-2, ale nadal jest bardzo wysoka w zapobieganiu hospitalizacji i zgonom z powodu COVID-19!

Podsumowanie

Wariant Delta SARS-CoV-2 wzbudza obecnie ogromne zainteresowanie naukowców na całym świecie. Pomimo że wyniki badań naukowych wskazują na wysoką skuteczność szczepienia przeciw COVID-19 wobec tego wariantu koronawirusa, to jednak zważając na fakt, że dalsze mutacje SARS-CoV-2 są nieuniknione, nie wiemy, czy za jakiś czas szczepienia nadal będą skuteczne. Bardzo ważne jest prowadzenie szeroko zakrojonych badań, które na bieżąco będą odpowiadały na pytanie, czy nowe warianty SARS-CoV-2 stanowią realne zagrożenie dla osób zaszczepionych.

Piśmiennictwo

  1. https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7037e1.htm?s_cid=mm7037e1_w
  2. https://www.cnbc.com/2021/09/07/mu-covid-variant-who-says-delta-remains-most-concerning.html
  3. https://ourworldindata.org/coronavirus
Małgorzata Kozłowska

Małgorzata Kozłowska

Kierownik Działu Informacji Naukowej

514 892 443

m.kozlowska@euroimmun.pl

Masz pytanie dotyczące tego tematu? 





    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Katalog produktów